NHSCC Results

UCA NHSCC Final Results

We spent this weekend watching some of the best high school teams in the country compete for those coveted white satin jackets at UCA’s National High School Cheerleading Championship. Check out the results from the competition! Photos will be uploaded to our “Photos” section soon.

Atascocita High School at NHSCC
Atascocita High School at NHSCC

Small Varsity Div I

  1. Dr Phillips HS
  2. Bloomington HS North
  3. Pendleton Heights HS
  4. Pine Richland HS
  5. Hauppauge HS
  6. Hazel Green HS
  7. Dutchtown HS
  8. East Ridge HS
  9. New Rochelle HS
  10. Marina HS

Medium Varsity Div I

  1. El Dorado HS – CA
  2. Ravenwood HS
  3. Upper Darby HS
  4. Sachem North HS
  5. Eaglecrest HS
  6. Bob Jones HS & Winter Park HS (tie)
  7. Smithtown HS – West
  8. MacArthur HS – NY
  9. Johnson HS
  10. Haverford HS

Medium Varsity Div II

  1. Rocky Point HS
  2. Live Oak HS
  3. Barnegat HS
  4. Bishop McCort Catholic HS
  5. Warren Hills Regional HS
  6. Pine Bush HS
  7. Ouachita Parish HS
  8. Pinelands Regional HS
  9. Pulaski County HS
  10. West Lauderdale HS

Large Varsity Div I

  1. Hagerty HS
  2. Oak Ridge HS
  3. Hunterdon Central HS
  4. Houston HS
  5. Paul Laurence Dunbar HS
  6. Connetquot HS
  7. North Hunterdon HS
  8. Ronald Reagan HS
  9. Desert Mountain HS
  10. Oak Grove HS – MS

Large Varsity Div II

  1. Mount Sinai HS
  2. St. Hubert HS
  3. Greenup County HS
  4. Santa Margarita Catholic HS
  5. Benton HS
  6. Alamo Heights HS
  7. Bishop Moore Catholic HS
  8. Cardinal Gibbons HS
  9. Sheridan HS
  10. Lumberton HS

Super Varsity Div I

  1. Westlake HS
  2. Vestavia Hills HS
  3. Rock Canyon HS
  4. Laredo United HS
  5. Arlington HS
  6. Manatee HS
  7. Henry Clay HS
  8. Ocean Springs HS
  9. Desoto Central HS
  10. Chaparral HS – AZ

Super Varsity Div II

  1. James Clemens HS
  2. St. Joseph by the Sea School
  3. Springfield HS
  4. Bloomington Jefferson HS
  5. Lakeside HS
  6. Cactus Shadows HS
  7. Greendale HS
  8. Cooper HS
  9. Teurlings Catholic HS
  10. St. Brendan HS

Small Varsity Coed

  1. Blackman HS
  2. Bullitt East HS
  3. Sparkman HS
  4. Mater Dei HS
  5. Strawberry Crest HS
  6. Choctawhatchee HS
  7. Archbishop Shaw HS
  8. Collierville HS
  9. Tupelo HS
  10. Mountain Vista HS

Medium Varsity Coed

  1. McCracken County HS
  2. Barren County HS
  3. Fleming Island HS
  4. Bowling Green HS
  5. Atascocita HS
  6. Bentonville HS
  7. Central Hardin HS
  8. Lacey Township HS

Large Varsity Coed

  1. Dyer County HS
  2. New Oxford HS
  3. Graves County HS
  4. Davie County HS
  5. Sun Prairie HS
  6. Brother Martin HS
  7. Bullitt Central HS
  8. Lake Minneola HS
  9. Archbishop Rummel HS
  10. Lewisville HS

Small JV

  1. Madison Central HS
  2. Bob Jones HS
  3. Arlington HS
  4. East Ridge HS
  5. St. Catharine Academy
  6. Larry A Ryle HS
  7. Maple Grove HS
  8. Ronald Reagan HS

Large JV

  1. St. Hubert HS
  2. New Rochelle HS
  3. Hunterdon Central HS
  4. Paul Laurence Dunbar HS
  5. Johnson HS
  6. James Madison HS
  7. Upper Darby HS
  8. Centennial HS
  9. Garnet Valley HS

JV Coed

  1. Fleming Island HS
  2. Mater Dei HS
  3. Dyer County HS
  4. MacArthur HS
  5. Croton Harmon HS
  6. Madison Southern HS
  7. Henry Clay HS

Leave a Reply

Your email address will not be published.