UCA 2017 National High School Cheerleading Championship

It was the year of the underdog at the 2017 National High School Cheerleading Championship in Orlando, FL last weekend. Several divisions that have traditionally been dominated by dynasty programs crowned new champions this year, including the popular Medium Varsity DI, Large Varsity DII, and Super Varsity DI and DII divisions.

            Perhaps the most-talked about win of the competition came in the Medium Varsity DI division, where Ravenwood High School finally took home gold after several years of placing second and third. This marks the first-ever National Championship title for the program, who beat out 51 other teams in their division. Ravenwood achieved perfect scores in standing and running tumbling, as well as the highest partner stunt difficulty score in Medium Varsity DI.

            Another surprise win came in the Large Varsity DII division, as St. Hubert Catholic High School for Girls beat out heavy-hitting teams like Live Oak High School (who won the Medium Varsity DI division in 2016), and Mount Sinai High School (last year’s Large Varsity DII winners). The win is St. Hubert’s first win in the Varsity divisions, however their program has shown marked growth within the last couple of years, with their JV team winning Nationals in 2016.

            The Super Varsity divisions awards gold to two teams who had never won Nationals before: Houston High School in DI, and Dixie Heights High School in DII. Another notable win at NHSCC was Greenup County’s first-place finish in the Medium Varsity DII, their 16th win at Nationals since 1981. In Large Varsity Coed, Dyer County High School brought home another National Champion title, after placing third last year after a three-year winning streak from 2013-2015. In Small Varsity Coed, Blackman High School was able to beat out their competition, ending Sparkman High School’s 2-year winning streak.

            View a list of medalists below, and a full list of results here.  Also view a photo gallery of select divisions here. Congratulations to all the teams that made it to Nationals, and a special congratulations to the winners!

Large Varsity Coed Awards-6

Large Varsity Coed

1. Dyer County High School

2. Graves County High School

3. Bartow High School

Medium Varsity Coed Awards-3

Medium Varsity Coed

1. McCracken County High School

2. Davie County High School

3. Sun Prairie High School

Small Varsity Coed Awards-12

Small Varsity Coed

1. Blackman High School

2. Sparkman High School

3. Mater Dei High School

Super Varsity DI Awards-1

Super Varsity DI

1. Houston High School

2. Har-Ber High School

3. United High School

Large Varsity DI Awards-4

Large Varsity DI

1. Hunterdon Central High School

2. Paul Laurence Dunbar School

3. Hagerty High School

Medium Varsity DI Awards-5

Medium Varsity DI

1. Ravenwood High School

2. Shaler Area High School

3. Sachem East High School

Small Varsity DI Awards-4

Small Varsity DI

1. El Dorado High School

2. Arlington High School

3. Upper Darby High School

Super Varsity DII Awards-11

Super Varsity DII

1. Dixie Heights High School

2. Springfield High School

3. Warren Hills High School

Large Varsity DII Awards-15

Large Varsity DII

1. St. Hubert Catholic High School for Girls

2. Live Oak High School

3. Mount Sinai High School

Medium Varsity DII Awards-3

Medium Varsity DII

1. Greenup County High School

2. Richland JR-SR High School

3. Rocky Point High School

Small Varsity DII Awards-1

Small Varsity DII

1. Pikeville High School

2. Southwestern High School

3. Hauppauge High School

Large Junior Varsity

1. Hunterdon Central High School

2. Doral Academy

3. St Josephs Academy

Small Junior Varsity

1. Arlington High School

2. Franklin High School (TN)

3. Burlington Township High School

Junior Varsity Coed

1. Obion County Central High School

2. South Oldham High School

3. Sparkman High School

Large Junior High

1. Houston Middle School

2. Live Oak Middle School

3. Arlington Middle School

Small Junior High

1. Eastside Middle School

2. St. Agnes/Sacred Heart Knights

3. Clay County Middle School

Super Varsity Non Tumbling

1. Bryant High School

2. Hanford High School

3. Hightstown High School

Large Varsity Non Tumbling

1. Winfield High School

2. Clearview Regional High School

3. Mira Mesa High School

Medium Varsity Non Tumbling

1. Minnetonka High School

2. West Nassau High School

3. Archbishop Wood High School

Small Varsity Non Tumbling

1. Belle Chasse High School

2. Coral Springs High School

3. Coral Springs Charter School

Junior Varsity Non Tumbling

1. Salmen High School

2. Quitman High School

3. Houston High School

Junior High Non Tumbling

1. Eastside Middle School

2. Holy Ghost Catholic School

3. Lake Elementary School

Large Varsity Non Building

1. Miamisburg High School

2. Centerville High School

3. Midview High School

Small Varsity Non Building

1. Millard West High School

2. Springboro High School

3. Kettering Fairmont High School

Senior Rec

1. Junior Streaks

2. Tuckahoe Tigers

3. Crispin Cheerleading

Senior Club

1. Hempfield Area Competition Cheer

2. Windber Competition Cheerleaders

3. Southampton Knights

Junior Rec

1. Geistown-Richland Cheer

2. Live Oak Rec

3. St. Catherine of Siena

Junior Club

1. Hempfield Area Competition Cheer

2. Pride Athletics

3. Pep and Pizzazz

Youth Rec

1. Alamo City Vipers Cheer Academy

2. Zachary Cheer Academy

3. Jacket Rec Youth

Large Varsity Coed Game Day

1. Lewisville High School

2. Archbishop Rummel High School

3. Azle High School

Medium Varsity Coed Game Day

1. Archbishop Shaw High School

2. Downington West High School

3. Barren County High School

Small Varsity Coed Game Day

1. Russell County High School

2. Henry Clay High School

3. South Hadley High School

Super Varsity Game Day

1. Oak Ridge High School (TX)

2. Dutchtown High School

3. Madison Central High School

Large Varsity Game Day

1. Bloomington Jefferson High School

2. Greenup County High School

3. Barnegat High School

Medium Varsity Game Day

1. Oxford High School

2. Central Bucks High School

3. West Haven High School

Small Varsity Game Day

1. Lansdale Catholic High School

2. Briarcrest Christian School

3. Perrysburg High School

JV Game Day

1. Burlington Township High School

2. Bartlett High School

3. Quitman High School

Junior High Game Day

1. Holy Ghost Catholic School

2. Burns Middle School

3. Lake Elementary School

Super Varsity Non Tumbling Game Day

1. Loranger High School

2. McAllen Memorial High School

3. Hernando High School

Large Varsity Non Tumbling Game Day

1. Minnetonka High School

2. St Amant High School

3. West Orange High School

Medium Varsity Non Tumbling Game Day

1. Skyline High School

2. Hardin Valley Academy

3. Woodbury High School

Small Varsity Non Tumbling Game Day

1. Helen Cox High School

2. Hanover Area High School

3. Evergreen High School

Varsity Non Building Game Day

1. Sheffield High School